wtorek, 11 czerwca 2013

Tapetowanie - od czego zacząć? Jaką tapetę wybrać?

Szybka metamorfoza wnętrza to często sposób na chandrę i zły nastrój. Nie musisz od razu zrywać podłogi i przestawiać ścian, żeby nadać mieszkaniu nowy wygląd. Czasem wystarczy zaakcentować jedną ze ścian tapetą.
W ofercie sklepów możemy spotkać trzy podstawowe rodzaje tapet - papierowe, winylowe i strukturalne. Różnią się między sobą jakością, trwałością, reakcją na działanie promieni słonecznych czy działanie wilgoci.
Pierwszy typ - tapety papierowe. Najtańsze, dość cienkie więc można kłaść je jedynie na idealnie gładkie podłoże. Nie są odporne na szorowanie ani na wilgoć. Nie polecam do pokoju dziecięcego, kuchni czy łazienki. Mogą być jednowarstwowe, dwu- i trzywarstwowe. Niektóre z nich posiadają delikatne tłoczenia.
Tapety winylowe - do kupienia na podkładzie papierowym lub na fizelinie. Łatwo możemy je umyć, są odporne na wilgoć i na dodatek w średnim przedziale cenowym znajdziemy całkiem ciekawą ofertę. Radzę wybrać te na fizelinie. Nie rozciągają się przy klejeniu a przy ewentualnej konieczności zmiany wystroju nie zostawiają prawie żadnych śladów na ścianie.Tapety winylowe mogą mieć różne warstwy wewnętrzne (papier, winyl, flizelina), ale od zewnątrz zawsze pokrywa je folia PCV.
Ostatnia grupa to tapety strukturalne. Dobrze kryją nierówności ścian ze względu na bogate tłoczenia. Przeznaczone są do malowania farbami emulsyjnymi. Jest to też ciekawe rozwiązanie.
Zanim przystąpimy do klejenia tapety musimy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być czyste i suche, a w miarę możliwości również gładkie. Jeśli na ścianie, na której chcemy położyć tapetę poprzednio mieliśmy inna tapetę i po jej zerwaniu pozostały ślady podkładu, należy je usunąć (np. specjalnym środkiem do usuwania tapet). Świeże tynki (powierzchnie betonowe lub pokryte masą szpachlową) można również zagruntować klejem lub podkładem do tapet. Jeśli pomimo usunięcia resztek poprzedniej tapety nadal widoczne są przebarwienia i lekkie nierówności można je pokryć farbą podkładową.
Kolejny krok to przygotowanie tapety. Szczególną uwagę należy zwrócić na pasowanie wzorów. Oznaczenia dotyczące pasowania wzoru (i jego przesunięcia) są podane na rolkach tapety. W przypadku prostego pasowania wzoru oraz gładkich tapet (tzw. bez pasowania) wszystkie pasy są identyczne i do przycinania wszystkie wzory są układane jeden na drugim. Ważny jest też wybór odpowiedniego kleju oraz sposób jego nanoszenia. W zależności od rodzaju tapety (papierowa, winylowa, strukturalna) klej kładziony jest bezpośrednio na pas tapety lub na ścianę. Oznaczenia zwykle znajdziemy na rolce tapety. W przypadku konieczności smarowania klejem tapety pamiętaj o dwóch zasadach - dokładnie rozmieszaj klej a następnie posmaruj pas na 2/3 jego długości i złóż całość na pół. Dzięki temu tapeta będzie odpowiednio zmiękczona i łatwiej przyklei się do ściany. Tapety winylowe po posmarowaniu klejem należy zwinąć - wówczas krawędzie nie wyschną. Po około 10 minutach tak przygotowany pas będzie gotowy.
Tapetujemy zawsze w jednym kierunku - od okna, czyli od źródła światła. Pas tapety powinien mieć nieco naddatku na suficie, tak aby móc ewentualnie wyrównywać różnice wysokości i przesuwać pasy tapety. Przyklejony pas tapety dociskamy wałkiem gumowym, przesuwając od środka na bok, usuwając pęcherzyki powietrza. Ewentualne wycieki kleju na brzegach należy natychmiast zebrać wilgotną gąbką lub czystą ściereczką. Kolejny pas układamy idealnie na ścisk a nadmiar kleju powstały po wygładzeniu należy również szybko usunąć, aby nie powstały "mazy" i "zacieki". Jeśli na przeszkodzie napotkamy włącznik światła lub kontakt to musimy go usunąć. Tapetę przyklejamy równo na całą powierzchnię a po jej wyschnięciu w miejscu otworu tworzymy nacięcie i usuwamy zbędny kawałek tapety. Co zrobić z narożnikami i katami? Zawsze docinamy tapetę do krawędzi i kolejny kawałek kładziemy na styk. Nie radzę próbować manewrować w tak newralgicznych punktach jednym, dużym kawałkiem tapety.
Wybierając tapetę do wnętrza pamiętajmy, że im więcej wzorów będzie mieć tym bardziej będzie rzucać się w oczy. Wzorzyste, kolorowe nadają wnętrzu mocnego akcentu i stają się dominującym punktem. Warto przemyśleć przed zakupem jaki ma być charakter mieszkania. Nie polecam stosowania takich tapet za telewizorem. Tapety w poziome pasy pasują idealnie do małych przedpokojów. Jasne zawsze powiększą optycznie pomieszczenie.
Na koniec mała galeria inspiracji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz